Jak dobrać odpowiednie oświetlenie na halę produkcyjną?

Wybór odpowiedniego oświetlenia na halę produkcyjną to priorytetowa kwestia. To od niego zależy komfort, bezpieczeństwo i samopoczucie pracowników. Oświetlenie na halę produkcyjną może mieć realny wpływ na zmniejszenie ryzyka wypadków oraz popełnianych błędów w trakcie wykonywania obowiązków. Jeżeli nie jesteś pewien, na jaki rodzaj lamp postawić – sprawdź nasze podpowiedzi.
Właściwe oświetlenie znajdujące się na hali produkcyjnej

Oświetlenie hali produkcyjnej – wymagania

Prawidłowo oświetlona hala produkcyjna musi spełniać konkretne wymagania techniczne, które określają normy prawne. W miejscu pracy natężenie światła powinno wynosić od 200 do 1500 luksów w zależności od tego, jaki rodzaj czynności się wykonuje i jak dużej precyzji on wymaga. Prace montażowe średnie wymagać będą natężenia 300 luksów, prace montażowe dokładne to konieczność oświetlenia pomieszczenia o natężeniu 500 luksów, natomiast prace montażowe precyzyjne – 750 luksów. Wyrób narzędzi, mechanika precyzyjna, mikromechanika zobowiązuje do użycia natężenia 1000 luksów. Do wartości 1500 luksów należy natomiast oświetlić warsztaty elektroniczne. Jak możemy zauważyć, hala produkcyjna wymaga znacznie większego oświetlenia niż inne miejsca pracy. Dla porównania, w przypadku przestrzeni biurowych zazwyczaj wystarczająca jest wartość 300 luksów.

Istotnym parametrem jest także współczynnik oddawania barw RA. Mierzony jest on w skali od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość, tym światło jest bardziej zbliżone do światła słonecznego. W przypadku hal produkcyjnych i oświetlenia magazynów wysokość RA powinna być stosunkowo duża i wynosić więcej niż 80.

Ważne parametry przy projektowaniu oświetlenia

Wspomnieliśmy już o wymogach dotyczących natężenia światła, czyli jego ilości, które musi padać na daną powierzchnię zgodnie z wcześniej wyznaczonymi normami. Poza wymaganym natężeniem w hali produkcyjnej bardzo istotnym parametrem będzie równomierność oświetlenia. W tym przypadku strzałem w dziesiątkę może okazać się zastosowanie oświetlenia o mniejszej mocy, ale w większej ilości. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy efekt lepszej równomierności. Odpowiednio dobrany do stanowiska pracy powinien zostać także kąt padania światła. Jeżeli pracujemy w wysokim pomieszczeniu, wówczas należy zastosować oświetlenie, które daje wąski kąt rozsyłania światła. Nie sprawdzi się to natomiast przy niskich magazynach i halach. Zastosowanie w tym przypadku oświetlenia o wąskim rozsyle światła skutkowałoby bowiem powstaniem obszarów zaciemnionych.

Lampy stosowane w oświetleniu hali produkcyjnej

Jeżeli chodzi o oprawy do magazynów i hal produkcyjnych, to musimy na pierwszym miejscu stawiać funkcjonalność i bezpieczeństwo oraz komfort pracowników. W tego typu miejscach niejednokrotnie panują specyficzne warunki pracy. Kurz, pył, wysokie lub niskie temperatury to czynniki, które narażać mogę oświetlenie na potencjalne usterki. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego jakość i skuteczność.

Na hali produkcyjnej najczęściej stosuje się takie rozwiązania jak:

Lampy przemysłowe liniowe – to idealna opcja dla takich specyficznych obszarów, jakimi są magazyny czy hale. Pozwalają one na osiągnięcie równomiernego oświetlenia dużych przestrzeni oraz ciągów, na przykład regałów. Połączenie ze sobą tego typu lamp pozwoli nam natomiast stworzyć linie świetlne, które mogą oświetlić duże powierzchnie.

Lampy High Bay – są to okrągłe lampy, które idealnie sprawdzą się, jeżeli chcemy skupić się na oświetleniu wysokich hal produkcyjnych. W ich przypadku możemy ustawić dowolny kąt padania światła, dzięki czemu będzie to dobre rozwiązanie do oświetlenia stanowisk pracy. Lampy te są szczególnie polecane do hal i magazynów ze względu na swoją dużą wydajność oraz wytrzymałość.

Lampy hermetyczne – dedykowane do pomieszczeń, które charakteryzują się trudnymi i specyficznymi warunkami. Ze względu na ich wytrzymałość są odporne na takie czynniki jak pył, kurz, wilgoć czy skrajne temperatury.

Lampy przemysłowe do wysokiego składowania – niektóre hale produkcyjne charakteryzują się wąskimi korytarzami oraz wysokimi sufitami. Są to na tyle specyficzne powierzchnie, że trzeba starannie dobrać do nich rodzaj oświetlenia. W tym przypadku dedykowane są specjalne lampy do wysokiego składowania.

Oświetlenie LED do hali produkcyjnej

Magazyny czy hale produkcyjne powinny stawiać na takie cechy oświetlenia jak trwałość, niezawodność, wysoka wytrzymałość oraz przede wszystkim energooszczędność. Wszystkie wymienione cechy charakteryzuje właśnie oświetlenie LED. Tego typu lampy odznaczają się bardzo dużą żywotnością, a rozwiązania dedykowane halom produkcyjnym są szczególnie odporne na uszkodzenia. Standardowe lampy HPS czy halogenowe stosowane najczęściej do oświetlenia tego typu przestrzeni generują zdecydowanie więcej kosztów zarówno ze względu na pobór energii, jak i ich zawodność i zdecydowanie niższą wytrzymałość.