Efektywność świetlna LED (lm/W) – jak czytać parametry opraw i realnie liczyć oszczędności?
Wybierając oprawę LED dla sklepu, biura lub hali produkcyjnej, większość nabywców patrzy na moc w watach i cenę. Tymczasem kluczowym parametrem decydującym o kosztach eksploatacji jest skuteczność świetlna, wyrażana w lumenach na wat (lm/W) – i to ona, a nie sama moc, decyduje o tym, ile energii zapłacisz za wytworzenie potrzebnej ilości światła. W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza ten parametr, jak go czytać w karcie katalogowej i jak przeliczyć go na realne oszczędności przy modernizacji instalacji.
Czym jest efektywność (skuteczność) świetlna? Wzór lm/W
Skuteczność świetlna (ang. luminous efficacy) to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez oprawę do pobieranej przez nią mocy elektrycznej. Oblicza się ją prostym wzorem:
η = Φ / P [lm/W]
gdzie: η to skuteczność świetlna [lm/W], Φ to strumień świetlny oprawy [lm], P to pobierana moc [W].
Przykład: oprawa o mocy 30 W emitująca 3 900 lm ma skuteczność świetlną 130 lm/W. Oprawa o mocy 30 W emitująca 2 100 lm ma skuteczność 70 lm/W. Obie kosztują tyle samo w prądzie, ale pierwsza daje prawie dwukrotnie więcej światła – albo, co ważniejsze z perspektywy inwestora, tę samą ilość światła przy o połowę niższej mocy i rachunku za energię.
W kartach katalogowych producenci podają skuteczność dla oprawy jako całości (ang. luminaire efficacy), nie samej diody LED. To właściwy parametr do porównań: źródło LED może mieć skuteczność 200 lm/W, ale oprawa – po uwzględnieniu strat na zasilaczu, optyce i obudowie – typowo 100–160 lm/W.
Ile lm/W mają różne źródła światła – tabela porównawcza
Źródło światła | Typowa skuteczność [lm/W] | Uwagi |
Żarówka tradycyjna (żarowa) | 8–15 | Wycofana z rynku UE |
Żarówka halogenowa | 15–25 | Ograniczone zastosowanie |
Świetlówka kompaktowa (CFL) | 40–70 | Zawiera rtęć, wymaga utylizacji |
Świetlówka liniowa T8 | 60–100 | Wciąż spotykana w starszych instalacjach |
Lampa metalohalogenkowa | 65–110 | Stosowana w halach i obiektach zewnętrznych |
Lampa sodowa wysokoprężna | 80–130 | Stosowana w halach i oświetleniu ulicznym |
Oprawa LED (przeciętna) | 80–120 | Standard rynkowy klasy budżetowej |
Oprawa LED (klasa komercyjna) | 110–150 | Standard segmentu B2B – ProfiLight, Ledvance, Osram |
Oprawa LED (klasa premium) | 150–200+ | Najnowsze źródła, wybrana oferta |
Warto zapamiętać: wymiana świetlówek T8 (60–100 lm/W) na oprawy LED 130–150 lm/W to redukcja pobieranej mocy o 30–60% przy tym samym lub wyższym strumieniu świetlnym. Wymiana lamp metalohalogenkowych (65–110 lm/W) na LED 140+ lm/W w hali produkcyjnej – od 40% do nawet 70% redukcji zużycia energii.
Oprawy, które sprawdzą się w tym zastosowaniu
Dobrane z oferty ProfiLight pod temat tego artykułu.
Dlaczego samo lm/W nie wystarczy? CRI, jakość optyki, temperatura barwowa
Skuteczność świetlna to punkt wyjścia, nie jedyne kryterium oceny oprawy. Trzy czynniki, które często przesądzają o rzeczywistej jakości instalacji i na które warto zwracać uwagę obok lm/W:
CRI (wskaźnik oddawania barw) – wyraża, jak wiernie oprawa odwzorowuje kolory w porównaniu ze źródłem wzorcowym (słońcem). Skala 0–100; CRI ≥ 80 to minimum normatywne (PN-EN 12464-1) dla większości pomieszczeń pracy, CRI ≥ 90 dla zadań wymagających precyzyjnego rozróżniania barw (ekspedycja apteczna, jakość w drukarni, ekspozycja mięsna). Wysoki CRI jest osiągany kosztem nieco niższej skuteczności – oprawa CRI 90 typowo traci 5–15% lm/W względem tej samej oprawy w CRI 80. To normalne; nie szukaj CRI 90 przy jednocześnie rekordowym lm/W od nieznanego producenta – taka deklaracja powinna wzbudzić podejrzenia.
Jakość optyki – nawet bardzo skuteczna źródłowo dioda LED da złe wyniki, jeśli oprawa ma słabą optykę: nierównomierny rozsył, nieodpowiedni rozsył światłości, wysoki UGR lub duże straty optyczne. Optyka decyduje o tym, jaki procent strumienia trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, a nie rozpraszany w ścianach lub sufitach. Producenci B2B podają krzywe fotometryczne (plik IES/LDT) – to najbardziej wiarygodne narzędzie do oceny optyki przed zakupem.
Temperatura barwowa – 4000 K (neutralna biel) i 6000 K przy identycznym lm/W dają wizualnie inne wrażenie jasności (efekt Helmholtza-Kohlrauscha: chłodna biel wydaje się jaśniejsza przy tym samym natężeniu), co może prowadzić do zawyżania odczuwalnej jasności zimnych opraw w subiektywnym odbiorze użytkowników w ciepłych przestrzeniach.
Jak czytać kartę katalogową oprawy LED – moc, strumień, L70/L80, żywotność
Karta katalogowa oprawy LED powinna zawierać kilka kluczowych parametrów. Oto jak je interpretować:
Moc [W] – pobierana moc elektryczna w watach. Uwaga: część producentów podaje moc źródła LED (niższą), a nie całej oprawy z zasilaczem – różnica może wynosić kilka wat. Weryfikuj ją w kolumnie „system power” lub „luminaire input power”.
Strumień świetlny [lm] – całkowita ilość emitowanego światła w lumenach. Istotne: niektórzy podają strumień źródła LED (wyższy), a nie oprawy z uwzględnieniem strat optycznych i cieplnych. Szukaj wartości „luminaire flux” lub „system flux”.
L70/L80 B10 @ T [h] – zapis żywotności LED wg normy IEC/EN 62717. L70 B10 oznacza: 70% pierwotnego strumienia (L70) przy 10% odrzutów (B10) po T godzinach. Przykład: L80 B10 @ 50 000h – po 50 000 godzinach pracy 90% egzemplarzy zachowuje co najmniej 80% pierwotnej jasności. To miarodajny sposób oceny rzeczywistej żywotności, w przeciwieństwie do marketingowych deklaracji „50 000 h” bez podania parametrów L i B.
Temperatura pracy [°C] – zakres temperatur, w którym oprawa pracuje z deklarowanymi parametrami. Oprawy przemysłowe do hal i mroźni mają rozszerzony zakres; przekroczenie górnego progu niszczy zasilacz szybciej niż diody.
Klasa szczelności IP – ważna w kontekście środowiska montażu, niezależna od skuteczności świetlnej. Oprawy IP65 mają dodatkowe uszczelnienia wpływające nieznacznie na odprowadzanie ciepła, co przy słabej konstrukcji przekłada się na szybszą degradację diod.
Mniej opraw o wyższej mocy prawie zawsze wychodzi taniej na fakturze i gorzej w pomiarze. Nierównomierność widać dopiero po montażu - w narożnikach i przy ścianach, czyli tam, gdzie nikt nie mierzy na etapie odbioru.
Ile realnie oszczędzasz, wymieniając oprawy na bardziej efektywne? Przykład liczbowy dla sklepu 200 m²
Rozważmy typowy sklep spożywczy o powierzchni 200 m² z 60 oprawami świetlówkowymi T8 2×36 W (łączna moc oprawy z dławikiem: ok. 80 W, strumień ok. 4 800 lm, skuteczność ok. 60 lm/W). Sklep pracuje 14 godzin dziennie, 360 dni w roku.
Stan wyjściowy:
- Łączna moc zainstalowana: 60 opraw × 80 W = 4 800 W = 4,8 kW
- Roczne zużycie energii: 4,8 kW × 14 h × 360 dni = 24 192 kWh/rok
Po wymianie na oprawy LED 30 W / 130 lm/W (strumień ok. 3 900 lm – porównywalny):
- Łączna moc: 60 × 30 W = 1 800 W = 1,8 kW
- Roczne zużycie: 1,8 kW × 14 h × 360 dni = 9 072 kWh/rok
- Oszczędność energii: 24 192 − 9 072 = 15 120 kWh/rok (−62,5%)
Przy taryfie 0,80 zł/kWh to 12 096 zł oszczędności rocznie wyłącznie na energii. Jeśli koszt modernizacji wyniósł 30 000 zł (oprawy + montaż), czas zwrotu to niecałe 2,5 roku. Przy rosnących cenach energii – krótszy.
Uwaga: powyższy przykład jest orientacyjny. Rzeczywiste oszczędności zależą od aktualnej taryfy, faktycznego czasu pracy i stanu wyjściowej instalacji. Precyzyjne wyliczenie ROI dla konkretnego obiektu ProfiLight przygotowuje w ramach bezpłatnej analizy.
Jaką efektywność świetlną oferują oprawy ProfiLight – Plano, Mio, Komo
Oprawy ProfiLight z segmentu komercyjnego oferują skuteczność świetlną w klasie B2B. Seria PLANO 2.0 przeznaczona do oświetlenia sklepów i hal handlowych, MIO do oświetlenia punktowego i akcentowego w retail oraz KOMO do zastosowań biurowych z funkcją Human Centric Lighting – każda z nich dostępna jest z kartą katalogową zawierającą dokładne wartości strumienia, mocy i skuteczności świetlnej. Pliki fotometryczne IES/LDT dostępne na zapytanie.
Pełna oferta opraw z parametrami technicznymi dostępna jest w kategorii oświetlenie handlowe i oświetlenie do biura.
Najczęściej zadawane pytania o efektywność świetlną LED (lm/W)
Moc [W] określa, ile energii elektrycznej oprawa pobiera. Skuteczność świetlna [lm/W] określa, ile światła (lumenów) oprawa wytwarza z każdego wata. Dwie oprawy o identycznej mocy 30 W mogą dawać 2 100 lm (70 lm/W) lub 3 900 lm (130 lm/W) – przy tym samym rachunku za energię, ale zupełnie innej ilości światła i innym natężeniu oświetlenia w pomieszczeniu.
Komercyjna oprawa LED klasy B2B oferuje typowo 110–150 lm/W. Oprawy o skuteczności poniżej 80 lm/W to zwykle produkty budżetowe lub starsze generacje LED. Skuteczność powyżej 160–180 lm/W to najnowsze rozwiązania; deklaracje 200+ lm/W dotyczą najbardziej zaawansowanych zastosowań specjalistycznych. Dla obiektów komercyjnych, gdzie liczy się bilans energetyczny, warto celować w minimum 120 lm/W.
Nie. Wysoka skuteczność osiągana kosztem niskiego CRI (np. CRI 70 przy 160 lm/W) może dawać wyniki nieakceptowalne normatywnie i wizualnie. Podobnie – oprawa z wysokim lm/W, ale złą optyką, może słabiej doświetlać pomieszczenie niż mniej skuteczna oprawa z precyzyjnym rozsyłem. Skuteczność świetlna to jeden z kilku parametrów, które należy oceniać łącznie.
L70 B10 @ 50 000h oznacza, że po 50 000 godzinach pracy 90% egzemplarzy danej oprawy zachowuje co najmniej 70% pierwotnego strumienia świetlnego. Parametr ten (wg normy IEC/EN 62717) jest jedyną wiarygodną miarą żywotności – sama deklaracja „żywotność 50 000 h” bez podania L i B nie mówi nic o tym, jak bardzo oprawa przyciemni się przez ten czas.
Podstawowy wzór: potrzebny strumień świetlny LED = strumień starej oprawy × współczynnik użytkowania. W praktyce wymienniki orientacyjne: świetlówka 2×36 W (ok. 4 800 lm) → LED 30–35 W przy 130–150 lm/W; lampa metalohalogenkowa 250 W (ok. 20 000 lm) → LED highbay 120–150 W przy 130–140 lm/W. Szczegółowe przeliczenia dla konkretnej instalacji ProfiLight wykonuje w projekcie fotometrycznym.
Potrzebujesz wyliczenia oszczędności i doboru opraw dla swojego obiektu? Zamów bezpłatną analizę oświetlenia ProfiLight – obliczymy ROI modernizacji dla Twojej instalacji.
Efektywność świetlna LED (lm/W) – jak liczyć oszczędności │ ProfiLight
Co to jest skuteczność świetlna LED? Wzór lm/W, tabela porównawcza źródeł, jak czytać kartę katalogową i ile realnie oszczędzasz przy modernizacji na LED.
Potrzebujesz doboru opraw do konkretnego obiektu?
Przygotujemy projekt oświetlenia, wyliczymy natężenie zgodne z normą i zaproponujemy oprawy dopasowane do Twojej przestrzeni. Bezpłatnie, bez zobowiązań.
Zobacz również

Jak wybrać dostawcę oświetlenia LED dla firmy – lista dla inwestora

Ile kosztuje wymiana oświetlenia LED w firmie? Czynniki i orientacyjne widełki




