Wszystko, co powinieneś wiedzieć o natężeniu światła

Jeżeli stoimy przed wyborem odpowiedniego oświetlenia do naszego lokalu, musimy dokładnie wiedzieć, jakiego natężenia światła będziemy potrzebować. Podpowiadamy, czym jest natężenie światła, w jaki sposób je mierzyć oraz jakie jednostki się do niego odnoszą.
Pięć żarówek przedstawiających różne natężenie światła

Natężenie światła – definicja

Natężenie światła można zdefiniować jako ilość światła, jaką emituje dany rodzaj oświetlenia w określonej przestrzeni. Pomieszczenie, do którego będziemy dobierać oświetlenie, ma tutaj bowiem bardzo duże znaczenie. Ta sama żarówka może generować bardzo małe natężenie światła, jeżeli chodzi o większe powierzchnie. W momencie, kiedy umieścilibyśmy ją w zamkniętym małym pokoiku, wówczas jej natężenie może okazać się zdecydowanie za duże. Oznacza to, że w momencie, kiedy zwiększymy natężenie światła, automatycznie zwiększy się również widoczność danej przestrzeni. Odpowiednio dobrane parametry sprawiają, że obraz przestrzeni, który odbieramy, będzie ostry i wyraźny. Zbyt duże lub zbyt małe wartości mogą nam automatycznie zaburzać pole widzenia. Warto również wspomnieć, że jest to groźne dla naszego wzroku i powodować może zarówno zmęczenie oczu, jak i zmęczenie ogólne.

Jednostka natężenia światła

Natężenie światła wyrażanie jest w luksach (lx). O wartości jednego luksa możemy mówić wówczas, kiedy jeden lumen pada na metr kwadratowy. Lumeny natomiast określają, jaką ilość światła jest w stanie wygenerować dane źródło światła. Jest to wartość stała i co za tym idzie – im większa liczba lumenów zostanie wskazana na opakowaniu danej żarówki przez producenta, tym więcej światła otrzymamy.

Wpływ natężenia światła na zdrowie

Co ciekawe, słoneczny dzień może generować wartość natężenia nawet 20 tysięcy luxów. Dla porównania pochmurny dzień to wartość zaledwie 2 tysięcy luxów. Warto mieć również na uwadze, że przebywanie nie tylko w zbyt słabo doświetlonych pomieszczeniach może szkodzić naszemu wzroku. Przyjęło się bowiem, że czytanie czy wykonywanie innych czynności w półmroku sprawia, że nasze oczy szybciej się męczą. Jest to oczywiście stuprocentową prawdą. Organizm długo przebywający w niedoświetlonym pomieszczeniu staje się również senny, produkuje większą ilość kortyzolu. Możemy zauważyć po sobie zdenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój.

Jednak równie szybko nasze oczy będą się męczyć, kiedy przyjdzie nam przebywać w pomieszczeniach o zbyt dużym natężeniu światła. Wówczas możemy zauważyć mroczki, suchość spojówek, ogólne zmęczenie i pogorszenie koncentracji. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do norm oświetleniowych stanowiska pracy, które przełożą się na komfort i wydajność pracowników.

Mierzenie natężenia światła

Aby mieć pewność, że przestrzegamy wytycznych, jeżeli chodzi o kwestie natężenia światła, możemy skorzystać ze specjalnych narzędzi służących do pomiaru luxów. Teoretycznie, znając wartość lumenów oraz powierzchnię danego pomieszczenia, sami moglibyśmy obliczyć natężenie. Praktyka pokazuje jednak, że znacznie bezpieczniej będzie zweryfikować to właśnie za pomocą luksomierza. Jest to proste urządzenie niewielkich rozmiarów. Wyposażone w odpowiednie czujniki jest w stanie precyzyjnie sprawdzić i wskazać dokładną liczbę luxów w pomieszczeniu. Będzie ono szczególnie przydatne, jeżeli jakaś część pomieszczenia wydaje nam się ciemniejsza od pozostałych i chcielibyśmy sprawdzić, na ile jest to prawda i jak bardzo powinniśmy dany obszar doświetlić. Luksometr przyda się również, kiedy dopiero projektujemy oświetlenie do naszego pomieszczenia. Wówczas niezbędna może okazać się wiedza, ile światła dziennego wpada w ciągu dnia i jak bardzo będziemy musieli je doświetlić dodatkowym źródłem światła.

Oświetlenie LED a natężenie światła

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia, jaki wybieramy. Oświetlenie LED daje bowiem zupełnie inną jakość oświetlenia niż tradycyjne żarówki i należy to wziąć pod uwagę przy wykonywaniu pomiarów natężenia czy instalowaniu opraw w naszym pomieszczeniu. Projektując oświetlenie do swojego lokalu, warto również postawić na technologię LED, ponieważ daje ona zdecydowanie więcej możliwości manewrowania natężeniem. Dostępne na rynku systemy sterowania pozwalają w łatwy sposób uzyskać preferowane wartości. Niektóre z nich mogą nawet automatycznie dostosowywać odpowiednie natężenie światła do panujących warunków.