Jak działają systemy sterowania oświetleniem?

Coraz więcej osób zadaje pytania o możliwość i rodzaje dotyczące montowania systemu sterowania oświetleniem. I nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które zapewnia szereg wymiernych korzyści. W Profilight oferujemy wiele wariantów sterowania oświetleniem, w zależności od potrzeb klienta. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Kobieta korzystająca z systemu sterowania oświetleniem

Czujniki PIR

Czujniki ruchu i obecności są na szeroką skalę wykorzystywane w oświetleniu zarówno biur, hal przemysłowych, jak i innego rodzaju pomieszczeń. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to czujnik pasywny wykorzystujący technologię PIR. Polega ona na rozpoznawaniu temperatury obiektu. Odpowiada za to wbudowany detektor podczerwieni. Czujnik włącza światło, gdy wykryje osobę wchodzącą do pomieszczenia. Kiedy opuści ona dany pokój, wówczas światło się wyłączy, a dzieje się tak na skutek zmiany temperatury otoczenia. Warto jednak zauważyć, że ten typ czujników posiada ograniczone możliwości. Nie będzie się nadawał do pomieszczeń, w których panuje temperatura powyżej 35 stopni. Może zawodzić również latem, w pomieszczeniach, które mocno się nagrzewają. Wówczas czujniki nie są w stanie wykryć wzrostu temperatury pochodzącej od człowieka i co za tym idzie – nie włączają światła w odpowiednim momencie. Należy jednak zwrócić uwagę na ich dużo większą energooszczędność w porównaniu do innych czujników. Jest to zatem rozwiązanie, które będzie strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o pomieszczenia biurowe, klatki schodowe, czy magazyny, w których panuje stała temperatura.

Czujniki mikrofalowe

Zwane są one również czujnikami Dopplera, ponieważ właśnie dzięki efektowi Dopplera mogą wychwytywać ruch w pomieszczeniu. Wysyłają one sygnały, które odbijają się od ludzi i innych przemieszczających się obiektów, a następnie wracają do czujnika. Na tej podstawie wiadomo, w którym momencie powinno zapalić się światło. Aby czujniki mikrofalowe działały skutecznie, muszą nieustannie emitować sygnały. Oznacza to, że potrzebują ciągłego dostępu do energii elektrycznej, a w konsekwencji mogą generować zdecydowanie wyższe koszty. Jest to jednak najlepsza opcja, jeżeli potrzebujemy system sterowania oświetleniem wykorzystać w pomieszczeniach o bardzo specyficznych warunkach. Mowa tu przede wszystkim o pomieszczeniach, w których panują wysokie lub niskie temperatury. Tego typu czujniki odporne są również na różnego rodzaju pyły, wiatr, kurz czy inne specyficzne warunki.

System sterowania Casambi

Nowoczesne podejście do kwestii sterowania oświetleniem zapewnia system Casambi. Wykorzystywany jest on przede wszystkim w biurach, sklepach czy innych komercyjnych pomieszczeniach. Bazuje na metodzie Bluetooth Low Energy, z której korzystać możemy na wszystkich smartfonach, tabletach czy innych tego typu urządzeniach. System sterowania Casambi umieszcza się w ledowych oprawach lub modułach, a następie steruje za pomocą dedykowanej aplikacji, która jest całkowicie bezpłatna i dostępna zarówno na Android, jak i urządzenia z systemem IOS. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a po jej zainstalowaniu i odpowiednim skonfigurowaniu uzyskujemy dostęp do sterowania naszym systemem oświetlenia. W aplikacji możemy zarówno włączać i wyłączać wybrane oprawy, zmieniać kolor światła, jego nasycenie, temperaturę czy ustawiać odpowiednie przyciemnienie. Aby nie zmieniać ustawiań oświetlenia do każdej oprawy z osobna, istnieje także możliwość dodania wybranych elementów do jednej grupy, dzięki czemu możemy ustawiać te same parametry do wielu wybranych opraw.

Sensory natężenia światła i ruchu

Montowanie sensorów światła dziennego to idealne rozwiązanie, kiedy pracujemy w zmiennych warunkach. Za sprawą takich czujników jesteśmy w stanie zmierzyć natężenie aktualnego światła i w zależności od wyniku – przyciemnić lub rozjaśnić oprawy. Tego typu sensory można równomiernie rozlokować w różnych obszarach biura, hali, magazynu czy sklepu. Sensor zaczytuje dane, a następnie porównuje je z wprowadzonymi wartościami, które mogą odzwierciedlać normy oświetlenia biurowego lub wewnętrzne ustalenia danego przedsiębiorstwa. Tego typu sensory mogą wychwytywać również obecność osób w konkretnym miejscu. Jeżeli zauważą one ruch, automatycznie zwiększają natężenie światła w wyznaczonym obszarze. Jeżeli w danej strefie nic się nie dzieje i nie są wykonywane żadne prace, wówczas światło zostaje przyciemnione.

Zalety płynące z zastosowania sterowania oświetleniem

W dzisiejszych czasach wszyscy przedsiębiorcy szukają sposobu na zwiększenie oszczędności i nie ma w tym nic dziwnego. Statystyki pokazują, że takich oszczędności szukać można właśnie dzięki wdrożeniu odpowiedniego systemu sterowania oświetleniem. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na system sterowania zdalnego za pośrednictwem dedykowanej aplikacji, będziemy wówczas mieli stały dostęp do danych wskazujących na pobór prądu. Dzięki temu będziemy mogli prześledzić, które moduły zużywają najwięcej prądu, a następnie wyciągnąć wnioski i zoptymalizować te koszty. Należy również podkreślić, że sterowanie oświetleniem to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli iść z duchem czasu i na bieżąco rozwijać swoje przedsiębiorstwa. W tym przypadku warto również pamiętać o takich wymiernych korzyściach jak zdecydowanie większa wygoda czy komfort pracy. Od momentu wdrożenia tego typu rozwiązania zniknie problem szukania włączników czy nieodpowiednio doświetlonego pomieszczenia, wszystkie te rzeczy będą bowiem działać automatycznie.


Blog

Polecane produkty

Zobacz także