Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED

Oświetlenie LED dynamicznie podbija polski rynek i wg wielu ekspertów już niedługo wypchnie całkowicie z naszego kraju żarówki energooszczędne. W czym tkwi sekret produktów LED i czemu powinniśmy mieć je we własnych domach i miejscach pracy?  Uwaga, chodzi nie tylko o pieniądze, ale i o nasze zdrowie.
Taśma LED na czarnym tle

Oświetlenie LED - Stare żarówki kontra nowoczesność

Wszyscy jeszcze do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych żarówek. A jednak rewolucja technologiczna nie ominęła również sfery oświetlenia. Dzięki temu możemy korzystać dzisiaj z bardziej wydajnych i przyjaznych dla naszych portfeli oraz dla środowiska naturalnego nowoczesnych lamp i żarówek LED.

Jeśli zastanawiacie się jeszcze, z jakich dokładnie powodów powinniście wymienić zwykłe lub energooszczędne oświetlenie na ledowe, to spieszymy z odpowiedzią. Po przeczytaniu poniższego artykułu nie powinniście mieć już żadnych wątpliwości w tej kwestii.

Czy oświetlenie LED jest energooszczędne?

Wielokrotnie przeprowadzone niezależne testy naukowe potwierdziły jednoznacznie, że lampy/żarówki LED zużywają najmniej energii spośród wszystkich źródeł energii, które możemy zakupić w sklepach. Lampy LED są aż do 80% bardziej wydajne niż tradycyjne świetlówki i żarówki. Do tego aż 95% energii w diodach LED zamieniana jest na światło, a tylko 5% marnowane na wytwarzanie ciepła. Dla porównania świetlówki tradycyjne zamieniają 95% energii na ciepło i tylko 5% na światło! Różnice są wręcz, jak sami widzicie, kolosalne.

Lampy LED pobierają również znacznie mniej mocy niż standardowe oświetlenie; typowa 84-watowa świetlówka może być zastąpiona 36-watową diodą LED, aby dać ten sam poziom światła. Robi wrażenie, prawda? Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze zapotrzebowanie elektrowni i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, które bardzo niekorzystnie wpływają na naszą planetę. Dlatego koszt inwestycji w oświetlenie ledowe zwraca się bardzo szybko, szczególnie w obiektach gdzie jest używane cały czas np. oświetlenie przemysłowe czy oświetlenie magazynowe.

Co istotne,  oświetlenie LED jest aż do 5 razy bardziej wydajne niż większość żarówek halogenowych dostępnych na rynku i może działać aż do 10 razy dłużej od tradycyjnych żarówek.

Czy oświetlenie LED jest oszczędne?

Choć na pierwszy rzut oka lampy LED wydają się być drogie, to ich zakup szybko się zwraca. Zaoszczędzimy zdecydowanie najwięcej, kiedy pozbędziemy się tradycyjnych żarówek o dużych mocach i w ich miejsce zainstalujemy oświetlenie ledowe. Nie bójmy się zatem inwestować w wysokiej jakości żarówki LED, bo będą nam one służyły długie lata i na pewno nie pożałujemy decyzji o ich nabyciu. Pamiętajmy o tym, że około 10-20% średniego rachunku za energię w gospodarstwie domowym przeznacza się właśnie na koszty oświetlenia.

Czy oświetlenie LED jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo jest prawdopodobnie najczęściej pomijaną zaletą oświetlenia LED. Wszyscy wiemy o tym, że największym zagrożeniem w przypadku oświetlenia jest emisja ciepła, która może w niektórych sytuacjach doprowadzić do tragicznych skutków. Żarówki i lampy ledowe prawie nie emitują ciepła w przód, podczas gdy tradycyjne żarówki robiły to w bardzo znacznym stopniu. Co więcej, diody LED zużywają mniej energii, przez co mogą efektywnie działać na niskonapięciowych systemach elektrycznych.

 

Większość mocy w oświetleniu LED jest zamieniana na podczerwień (IR) lub promieniowanie cieplne. Nadmierne ciepło i promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi zagrożenie poparzeniem ludzi i materiałów. Diody LED nie emitują praktycznie żadnej podczerwieni ani promieniowania UV. Szybki postęp w technologiach oświetleniowych LED, z większą poprawą na horyzoncie, zaowocował obniżeniem kosztów i zwiększoną niezawodnością diod.

Czy oświetlenie LED pomaga ludziom dbać o środowisko?

Istnieją dwa główne powody, dla których oświetlenie LED pomaga środowisku - pierwszy z nich związany jest z faktem, o którym już wspomnieliśmy: oświetlenie LED zużywa mniej energii - oznacza to, że zapotrzebowanie na energię w naszym domu czy biurze spada.

 

Innym powodem, dla którego oświetlenie LED pomaga nam zadbać o środowisko jest fakt, że same żarówki mogą być z powodzeniem poddane recyklingowi. Żarówki CFL, które są żarówkami energooszczędnymi w starym wydaniu, potrzebują czasu, aby się włączyć, zawierają bowiem  rtęć. Oznacza to, że muszą one być utylizowane w specjalny, kosztowny sposób.

Czy oświetlenie LED dostarcza światło dobrej jakości?

Oświetlenie ledowe zapewnia doskonałe rozproszenie światła w całym domu, tworząc przyjemną atmosferę i ton dla pomieszczeń wewnątrz domu. Wielu nowych użytkowników lamp LED z miejsca zauważa różnice i nie wyobraża już sobie powrotu do tradycyjnych żarówek. Doceniają oni równomierne światło, które nie jest już migotliwe (jak to emitowane przez świetlówki) lecz ciągłe, przez co zdecydowanie zdrowsze dla ludzkiego oka.

Produkty LED działają dobrze w niskich i wysokich temperaturach, bez znaczącej degradacji.

Dostępne są w szerokim zakresie skorelowanych wartości temperatury barwowej (CCT). Możemy więc wybrać światło „ciepłe”, „neutralne” lub „zimne”

Czy oświetlenie LED może mieć pozytywny wpływ na moje zdrowie?

Światło ma wpływ na nasz nastrój, poziom energii i na nasze ciało. Mając na uwadze wszystkie te efekty, ważne jest, abyśmy wybrali najlepszą dostępną formę sztucznego oświetlenia. Jest to niewątpliwie oświetlenie LED. Dlaczego? Oświetlenie LED oferuje najbardziej naturalną formę oświetlenia. Im bardziej sztuczne oświetlenie wydaje się być naturalne, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Czy oświetlenie LED jest trwałe?

Żarówki LED są odporne na stłuczenie, wibracje i uderzenia. Tradycyjne oświetlenie znajduje się zazwyczaj w szklanej lub kwarcowej obudowie zewnętrznej, która może być podatna na różnego rodzaju wstrząsy. W przypadku ledów nie musimy zaprzątać tym sobie głowy.

Czy to prawda, że oświetlenie LED przyciąga mniejszą ilość owadów?

Tak, jest to prawda. Przebadali to naukowcy z Uniwersytet w Bristolu. Udowodnili oni, że produkty LED przyciągają mniej owadów niż zwykłe żarówki. Jeżeli nie chcecie więc w swoim domu lub biurze za dużo komarów, much i innych tego typu milusińskich, to zainwestujcie w oświetlenie ledowe.